تهاتر در طاهابازار

تهاتر چیست؟ | تعریف تهاتر به زبان ساده


هر نوع معامله که در آن دو کالا، خدمت، محصول یا هر نوع مال دیگر مستقیم با یکدیگر مبادله شوند، معامله پایاپای یا تهاتر نامیده می‌شود.

اقتصاددان‌ها هم تهاتر را به همین شکل می‌شناسند. اما ترجیح می‌دهند در شرح معنی barter از اصطلاح «ابزار مبادله / medium of exchange» استفاده کنند. حتماً می‌دانید که رایج‌ترین ابزار مبادله، پول نقد است


تهاتر یا معامله ی پایاپای یا دوطرف سود که امروزه در معاملات صورت می گیرد اساسا یک راه برای مصون ماندن از تله ی تورم است چرا که ارزش محصول و یا خدمات هر دو طرف معامله پا یا پای قرار میگیرند و گذشت زمان نمیتواند احتمال ضرری را برای طرفین ایجاد کند

دو سر سود بودن تهاتر اصل بسیار مهمی ست که کالا و یا خدمات کامل توسط کارشناس تهاتر بررسی شود چرا که تهاتر نیز همانند هر معامله دیگری از حساسایت بالایی برخوردار است.فرض کنید یک مقدار قابل‌توجهی لوازم یدکی خودرو وارد کرده‌اید و قصد دارید با سود حاصل از فروش آن‌ها یک خودرو بخرید. در حالی که در جستجوی مشتری مناسب هستید، با فردی آشنا می‌شوید که مغازهٔ فروش لوازم یدکی دارد و اتفاقاً خودرویی هم که از آن استفاده می‌کند، همان چیزی است که شما در پی آن هستید. هنگام گفتگو با او متوجه می‌شوید که قصد دارد خودروی خود را بفروشد. پس به او پیشنهاد می‌کنید که بخشی از بار لوازم یدکی‌تان را به او داده و در مقابل، خودرو را از او بگیرید. آن‌چه در این‌جا اتفاق افتاده «تهاتر» یا «بارتر / Barter» یا «معامله پایاپای» نامیده می‌شود.


مثالهای دیگری هم از تهاتر وجود دارد که حتماً آن‌ها را شنیده‌اید یا شاید تجربه کرده باشید. تهاتر ملک یکی از رایج‌ترین معاملات تهاتری است. وقتی دو نفر به جای خرید و فروش ملک، املاک خود را با یکدیگر مبادله می‌‌کنند، تهاتر انجام شده است.

تهاتر ملک با مصالح ساختمانی هم یکی دیگر از انواع تهاتر است. فردی که پروژهٔ ساختمانی در دست دارد، ممکن است به علل مختلف از جمله کمبود نقدینگی تصمیم بگیرد به جای پرداخت بهای مصالح، یک یا چند واحد از ساختمان خود را به فروشندهٔ مصالح واگذار کند.

در سطح ملی و بین‌المللی هم نمونه‌های متنوعی از تجارت تهاتری وجود دارد. مثلاً ایران در مقاطعی گاز خود را با نفت عراق تهاتر کرده و چون در این شیوه پولی رد و بدل نشده، این کار عملاً مصداق نقض تحریمهای بین‌المللی محسوب نشده است.


این نوع معامله در زندگی انسان نقش اساسی دارد چرا که تهاتر در نوع کالا به کالا (طاق زدن) از اصلی ترین ابزارهای مبادله در تاریخ است که بعد ها پول این جایگاه را نصیب خود کرد . ولی امروزه با گستردگی در نوع های خدمات به خدمات و کالا به خدمات میتوان گفت بهترین روش برای فرار از اعتماد کردن به کاغذ, اعتماد به ارزش واقعی کالا و یا خدمات است.